Americký prezident Joe Biden si nemyslí, že by americká ekonomika čelila riziku bezprostřední recese kvůli velmi vysoké inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích. S obtížemi se ale bude nějaký čas potýkat.

Americká ekonomika nečelí kvůli inflaci bezprostřednímu riziku recese

Americký prezident Joe Biden si nemyslí, že by americká ekonomika čelila riziku bezprostřední recese kvůli velmi vysoké inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích. S obtížemi se ale bude nějaký čas potýkat. Míra inflace ve Spojených státech v dubnu činila 8,3 procenta a drží se blízko maxima za 40 let. Mírně ale sestoupila z březnových hodnot.

„Máme problémy, jaké má i zbytek světa,“ řekl Biden v Tokiu, kde dnes jednal s japonským premiérem Fumiem Kišidou. „Jsou ale méně závažné než ve zbytku světa,“ dodal na novinářský dotaz na tiskové konferenci.

Dopad na americké rodiny

Biden připustil, že závažné problémy v dodavatelských řetězcích a vysoké ceny energií tvrdě doléhají na americké rodiny. Řekl, že jeho vláda pracuje na tom, aby spotřebitelům ulevila, okamžitá řešení jsou ale podle něj nepravděpodobná. „Bude to běh na dlouhou trať,“ citovala jej agentura AP. „Nějaký čas to zabere.“

Americká ekonomika klesá

Problémy v dodavatelských řetězcích začaly způsobovat uzávěry zaváděné kvůli šíření koronavirové nákazy. Situace se zhoršila po napadení Ukrajiny, k němuž Rusko přistoupilo 24. února letošního roku.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,4 procenta. To byl pro analytiky překvapivý výsledek a znamená to první pokles od roku 2020, kdy na ekonomiku nepříznivě dolehla pandemie.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *