Akcie

Americké a evropské akcie se zotavují ze pátečního výprodeje. Asijské však ještě klesaly

Dejte trhům deset dní a mohou být zpět. To napsala svým klientům italská investiční banka Mediobanca loni v říjnu poté, co se objevila varianta delta viru SARS-CoV-2. Může se historie zopakovat i v případě omikronu?

Během pátečního obchodování poté, co se objevily zprávy o nové variantě koronaviru, klesla globální hodnota akciových trhů o dva biliony dolarů. Začátek nového obchodního týdne však naznačil, že se investoři přes víkend snažili získat informace o nebezpečnosti varianty omikron. A akcie se začaly zotavovat, přestože Světová zdravotnická organizace omikron označila za globální hrozbu.

Jenže právě zkušenost s variantou delta dává naději, že by nemuselo být tak zle, jak se ještě v pátek zdálo. V pondělí totiž posilovaly jak americké, tak evropské akcie. Index Dow Jones Industrial Average zpevňoval přibližně o jedno procento, S&P 500 rostl dokonce ještě silněji. Panevropský akciový index Stoxx 600 připsal 0,69 procenta, Londýnský FTSE 100 pak téměř procento.

Naproti tomu akciové trhy v Asii se během pondělka ještě vydaly do záporného teritoria. Jejich oslabení ale lze připsat časovému posunu a převládnuvší nejistotě z toho, jak se obchodování bude po víkendu vyvíjet v Evropě a USA.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *