Americké ropné strategické rezervy klesly na nejnižší úroveň od roku 1987

Americké ropné strategické rezervy klesly na nejnižší úroveň od roku 1987

Objem strategických rezerv v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět milionů barelů, uvedlo americké ministerstvo energetiky. Cena ropy už několik dní v řadě roste a na začátku tohoto týdne se dostala blízko hranice 116 dolarů za barel.

V zásobnících je málo ropy

Spojené státy nyní mají v zásobnících 538 milionů barelů ropy, což je nejnižší úroveň od roku 1987, uvedlo americké ministerstvo energetiky. Jde o důsledek rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, který nechal na trh uvolnit obří množství ropy s cílem snížit její cenu. Drahá ropa totiž již řadu měsíců přispívá ke zrychlování inflace, která se v USA dostala na nejvyšší úrovně za posledních 40 let.

I přesto cena stoupá

Jenže zdá se, že toto opatření pomohlo jen krátkodobě. Ropa typu brent se na začátku tohoto týdne obchodovala bezmála za 116 dolarů za barel a zdražovala také severoamerická ropa WTI. Její cena vystoupala o čtvrtina na necelých 114 dolarů za barel.

Analytici se obávají, že nízký stav amerických zásobníků povede k dalšímu zdražení černého zlata na globálním trhu. Cenu ropy tlačí vzhůru také vznášející se nejistota ohledně možného zavedení embarga na ruskou ropu ze strany Evropské unie.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *