Turecko, vlajka

Ankara je připravená koupit moderní ruské stíhačky, nedostane-li americké

Turecko je připravené zvážit možnost koupit moderní ruské letouny Su-35 a Su-57, jestliže se nedohodne s USA na dodávkách amerických stíhaček. Podle agentury TASS to dnes řekl turecké televizní stanici NTV šéf úřadu obranného průmyslu Ismail Demir.

„Pokud po situaci s F-35 Spojené státy neschválí ani dohodu, která se týká letounů F-16, Turecko nezůstane bez alternativních možností. Téma Su-35 a Su-57 lze kdykoli znovu otevřít,“ prohlásil podle agentury TASS Demir.

Ankara si původně objednala 100 amerických stíhaček páté generace F-35. USA ale Turecko v roce 2019 z programu vyřadily kvůli tomu, že nakoupilo ruský systém protiletadlové raketové obrany S-400. Prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli řekl, že Washington Ankaře nabídl výměnou za investici do vývoje strojů F-35 prodej letadel F-16. Nicméně závěr vyjednávání je zatím stále v nedohlednu.

Turecko požádalo USA v rámci náhrady za investice do F-35 o možnost koupit 40 nových stíhaček F-16 a 80 souprav pro modernizaci bojových letounů, které už má.

Rusko letos v červenci dalo najevo, že je připraveno Turecku dodat víceúčelové stíhačky Su-35 místo amerických F-35. Su-35 a Su-57 patří k nejmodernějším strojům v ruském letectvu. Su-57 jsou mimo jiné vybavené technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.