Barel ropy brent za 120 dolarů může být brzy minulostí.

Banka Goldman Sachs dramaticky zvyšuje odhad ceny ropy. Surovina bude drahá nejméně rok

Barel ropy brent za 120 dolarů může být brzy minulostí. Americká investiční banka Goldman Sachs totiž předpovídá že v příštích dvanácti měsících se cena ropy bude ještě zvyšovat. A to kvůli nedostatečné těžbě, která nebude stačit uspokojovat rostoucí poptávku.

Analytici banky Goldman Sachs předpovídají, že cena barelu ropy brent se vyšplhá na 135 dolarů, což je o 15 dolarů více, než je její aktuální tržní cena. A o deset více, než Goldman Sachs původně odhadovala.

Hranice ceny ropy

Cena ropy brent by na cílovou úroveň měla začít stoupat ve druhé polovině letošního roku a poblíž této hranice se udrží nejméně do poloviny roku příštího. Teprve ke konci roku 2023 by se cena černého zlata měla začít normalizovat.

Úpadek ruské ropy

Na vině je očekávaný úbytek nabídky zejména ruské ropy, na kterou Evropská unie uvalila embargo, jež se začne naplno projevovat na přelomu letošního a příštího roku. Země evropské sedmadvacítky budou přirozeně hledat náhradu a nasměrují svou poptávku k jiným zemím. Ty však zpočátku nebudou schopny z kapacitních důvodu těžbu adekvátně zvyšovat, což se projeví právě avizovaným růstem ceny.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *