banky

Banky loni poskytly firmám úvěry za 688 miliard Kč, o 192 mld. meziročně méně

Objem bankovních úvěrů českých firem loni klesl na 688 miliard Kč z 880 miliard korun v roce 2022. Vyplývá to z dat České národní banky. Banky loni poskytly firmám korunové úvěry za 342 miliard korun. Proti předloňsku to je meziročně o 27 procent méně. Je to nejméně od roku 2004, kdy centrální banka začala tato data zveřejňovat. Ještě v roce 2021 přitom objem poskytnutých korunových úvěrů přesáhl 715 miliard Kč.

Financování v eurech

Nové korunové úvěry podnikům v loňském roce meziročně klesly o třetinu, z toho korunové úvěry o 38 procent, eurové úvěry pak o 27 procent, řekl ČTK hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podíl nových korporátních úvěrů v eurech v roce 2023 přesáhl 51 procent, zatímco v roce 2022 činil 47,4 procenta a průměr let 2014 až 2021 se pohyboval kolem 30 procent.

Za odlivem korunových úvěrů českých firem stojí podle expertů z velké části přechod na financování v eurech. „To se podnikům v uplynulých měsících vyplácelo zejména díky úrokovému diferenciálu pramenícímu z výrazně nižších sazeb Evropské centrální banky proti ČNB. I když se tento rozdíl nyní postupně snižuje, lze očekávat, že mnohé firmy se už k půjčování v korunách nevrátí. Postupně totiž na euro kvůli návaznosti na odběratele z eurozóny de facto přecházejí úplně,“ uvedl partner PwC a expert na financování Jan Brázda.

Vysoké úrokové sazby

Vysoké úrokové sazby a dodatečné požadavky na zajištění úvěrů nutí podle expertů firmy odkládat investice nebo hledat financování jinde. „Zatímco před 20 lety dosáhl objem korunového financování 700 miliard korun, loni jsme byli na polovině. Reálně po započítání inflace by tedy propad úvěrování byl ještě výrazně větší,“ řekl generální ředitel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler.

Hlavním důvodem jsou podle něj vysoké úrokové sazby. „Kromě toho banky v řadě odvětví i výrazně zvýšily požadavky na dodatečné zajištění úvěrů. To firmám komplikuje život, odkládají své investice, omezují výrobu, hledají úspory. A zároveň řeší, jak jinak si financování opatřit,“ dodal Endler.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář