Centrální banka Velké Británie zvýšila své základní úrokové sazby o půl procentního bodu.

Boj s inflací pokračuje i na další frontě. Týden po Fedu sazby zvýšila Bank of England

Centrální banka Velké Británie zvýšila své základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Pouze jeden z devíti členů měnově politického výboru hlasoval pro mírnější růst sazeb. Bank of England pokračuje ve svém nekompromisním tažení proti mimořádně vysoké inflaci.

Hlasování o základní úrokové sazbě v Bank of England

Pro zvýšení základní úrokové sazby z 1,25 na 1,75 procenta hlasovalo osm z devíti členů měnově politického výboru Bank of England. Jediný člen navrhoval mírnější růst sazeb, a to jen o čtvrt procentního bodu. Vyplývá to z prohlášení Bank of England po jejím měnově politickém zasedání.

Co stojí za neustálím růstem inflace?

„Inflační tlaky ve Spojeném království od květnového zasedání měnověpolitického výboru výrazně zesílily,” uvedla Bank of England ve svém prohlášení. Za hlavní faktory zvyšování inflace centrální bankéři označily rostoucí ceny energetických komodit v důsledku omezování dodávek zemního plynu z Ruska do Evropské unie.

To podle Bank of England vedlo k dramatickému zrychlení velkoobchodních cen a dále cen spotřebitelských. Inflace tak zůstane na zvýšených hodnotách i v průběhu roku 2023, než se začne navracet k cílové dvouprocentní úrovni. Bank of England zvýšila své sazby přibližně týden poté, co podobně rozhodl také americký Fed.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *