Velká Británie, Anglie, Britská vlajka

British Petroleum postaví obří výrobnu modrého vodíku do konce této dekády

Energetický gigant British Petroleum chce do roku 2030 vybudovat ve Velké Británii provozovnu pro výrobu takzvaného modrého vodíku. Pomůže tak Spojenému království s plněním plánů na snižování emisí skleníkových plynů.

Zařízení pro výrobu modrého vodíku vyroste poblíž severoanglického města Tesside. Jeho instalovaná kapacita dosáhne jednoho gigawattu. Jde přibližně o pětinu cílové kapacity, kterou Velká Británie hodlá naplnit do konce tohoto desetiletí. Modrý vodík vzniká přeměnou zemního plynu právě na vodík, přičemž dochází k zachytávání emisí oxidu uhličitého při výrobě tohoto paliva.

Těžařská společnost British Petroleum zahájila studii proveditelnosti a mapuje technologie, které bude moci použít, aby dokázala zachytit až 98 procent emisí skleníkových plynů, které při výrobě vodíku vznikají. Předpokládá se, že „výrobník“ vodíku bude schopen ročně jímat kolem dvou milionů tun oxidu uhličitého.

Konečné rozhodnutí o výstavbě zařízení by mělo přijít v roce 2024 a provoz by tím pádem mohl být zahájen o tři roky později. Velká Británie ve středu oznámila rozsáhlou dekarbonizaci svého průmyslu. Emise se mají do patnácti let snížit o dvě třetiny a jednu z klíčových rolí v tom má sehrát právě vodík.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.