Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta proti prvním třem měsícům roku, kdy její růst činil 0,8 procenta.

Britská ekonomika po zpřesnění dat ve druhém čtvrtletí neklesla, ale vzrostla

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta proti prvním třem měsícům roku, kdy její růst činil 0,8 procenta.

Pokles hrubého domácího produktu

V konečné zprávě to dnes oznámil britský statistický úřad. V prvním odhadu ještě uváděl pokles hrubého domácího produktu (HDP), a to o 0,1 procenta. Britské hospodářství se podle statistického úřadu v období od dubna do června ještě nezotavilo z dopadů pandemie covidu-19, jak úřad uvedl v předběžné zprávě.

Jaké je reálné HDP?

„Úroveň reálného HDP se nyní odhaduje o 0,2 procenta nižší, než byla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019, tedy před výskytem koronaviru,“ uvedl statistický úřad. V předchozí zprávě odhadoval, že reálné HDP bylo ve druhém čtvrtletí o 0,6 procenta vyšší než před začátkem pandemie.

Schodek běžného účtu platební bilance činil ve druhém kvartálu 33,8 miliardy liber (bezmála 943 miliardy Kč). Ekonomové podle ankety agentury Reuters očekávali deficit zhruba 44 miliard liber.

Uvedený schodek byl menší než deficit 43,9 miliardy liber v prvním čtvrtletí, který byl proti dřívějšímu odhadu zpřesněn směrem dolů. Zčásti k tomu přispělo, že energetické společnosti v důsledku rostoucích cen dosahovaly v zahraničí vyššího zisku, než se původně předpokládalo. Schodek za leden až březen zůstal nejvyšší v historii.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *