Světová banka

Globální ekonomika se recesi nevyhne, míní hlavní ekonomka Světové banky

Carmen Reinhartová je skeptická k přesvědčení, že se americká i světová ekonomika mohou vyhnout recesi. Podle hlavní ekonomky Světové banky jsou rizika hospodářské recese velmi vysoká a navíc dále zesilují mimo jiné kvůli trvajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině.

Řada zemí čelí hospodářské recesi

Světová banka nedávno snížila odhad růstu globální ekonomiky pro tento rok na 2,9 procenta. Za hlavní příčinu označila přetrvávající válečný konflikt na Ukrajině a vzdouvající se další vlnu epidemie koronaviru v Číně, která si vyžádala krátkodobé lockdowny. Podle Světové banky už řada zemí hospodářské recesi fakticky čelí.

FED musí sazby zvyšovat razantněji

Všechny nás znepokojují rizika naznačující hospodářský pokles,“ řekla Carmen Reinhartová, hlavní ekonomka Světové banky agentuře Reuters. Podle ní měly některé centrální banky proti inflaci začít zasahovat mnohem dříve. „Fed měl podniknout kroky dříve, a upozorňovala jsem na to poměrně dlouhou dobu,“ dodala Reinhartová. O to razantněji prý musí Fed zvyšovat sazby nyní, což povede k větším ekonomickým ztrátám, než kdyby sazby začal zvyšovat dříve.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.