Velká Británie, strategie pro vodík, zemní plyn

Britská vláda představila strategii pro vodík. Do deseti let má nahradit až pětinu zemního plynu

Vodík se má postupně stát komoditou, která bude zajišťovat energetické potřeby domácností, průmyslu i dopravy. Velká Británie bude muset také vyřešit, jak místo modrého, vyrábět zelený vodík.

Do roku 2030 má vodík ve Velké Británii zásobovat energií kolem tří milionů domácností a postupně má nabývat na významu také v průmyslu a dopravě. Nahrazena má být až pětina spotřeby zemního plynu. Vyplývá to z vodíkové strategie, kterou představil kabinet premiéra Borise Johnsona.

Vodík je podle představ britské vlády strategickou komoditou, která má Británii pomoci výrazně dekarbonizovat její ekonomiku. Spojené království v současné době vyrábí asi 27 terawatthodin energie z vodíku. Aby dosáhlo uhlíkové neutrality, potřebovalo by tuto produkci zvýšit desetinásobně.

Velká Británie ale bude muset vyřešit ještě jeden problém. Většina v současnosti získávaného vodíku je takzvaný modrý vodík, který se vyrábí za pomoci fosilních zdrojů. Znamená to, že se jeho „barva“ bude muset změnit na zelený, kdy se vodík vyrábí za pomoci zdrojů obnovitelných. Johnsonův kabinet hodlá na vodíkové projekty prozatím vyčlenit kolem 900 milionů liber.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *