Cena plynu pro evropský trh sestoupila pod 90 eur za megawatthodinu

Cena plynu pro evropský trh sestoupila pod 90 eur za megawatthodinu

Cena plynu pro evropský trh dnes pokračovala v poklesu a sestoupila pod 90 eur (zhruba 2200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Dolů ji tlačí příchod teplejšího počasí a pokračující dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vykazovala kolem 10:30 SEČ pokles o zhruba sedm procent a pohybovala se blízko 85 eur za MWh.

„Za poklesem stojí zejména prognózy teplejšího a větrnějšího počasí pro příští týdny. Dodávky LNG do Evropy navíc zůstávají na vysoké úrovni,“ uvedla společnost Energi Denmark, která se zabývá obchodováním s energiemi.

Cena je vyšší než před dvěma lety

Cena plynu se nyní nachází na podobné úrovni jako zhruba před rokem. Zůstává však výrazně vyšší než před dvěma lety, kdy se pohybovala v blízkosti 15 eur za MWh. Cena se začala výrazně zvyšovat loni na podzim. Letos v srpnu se kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur za MWh.

Nouzové omezení cen plynu

Země Evropské unie ve čtvrtek formálně schválily parametry nouzového omezení cen plynu, na němž se ministři energetiky pod vedením českého předsednictví dohodli v pondělí. Omezení bude unie na všech svých plynových burzách uplatňovat od 15. února, pokud cena plynu na trhu TTF překročí 180 eur za MWh. Zároveň bude muset být nejméně o 35 eur vyšší než globální průměr cen LNG.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *