EU nehodlá za ruský plyn platit v rublech

EU plánuje omezit ceny plynu, není ale jasné, jestli bude funkční

Země Evropské unie se v pondělí po dlouhých týdnech nesnadného vyjednávání shodly na nástroji, kterým chtějí omezit ceny plynu v případě, že překročí stanovenou mez 180 eur (asi 4360 Kč) za megawatthodinu (MWh). Dosažení dohody ale podle komentářů v médiích nemusí stačit k tomu, aby nový mechanismus byl v praxi skutečně funkční. Analytici upozorňují, že efekt pro koncové spotřebitele bude jen minimální, a varují, že v konečném důsledku se snaha ovlivňovat tržní ceny plynu může unii vymstít.

Rizika spojena s cenovým stropem jsou vysoká

Kvůli obavám členských zemí z možných dopadů cenového stropu byly do konečného návrhu zahrnuty různé pojistky. Opatření také může zcela spadnout ze stolu v případě, že chystaná zpráva Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) a evropského úřadu pro energetickou regulaci (ACER) společně s analýzou Evropské centrální banky (ECB) konstatují, že rizika nového mechanismu na omezení cen převažují nad možnými benefity.

„Je tady tolik pojistek, že je velmi obtížné plně porozumět tomu, jak to bude fungovat,“ citoval server Politico analytika Simona Tagliapietru z bruselského institutu Bruegel. Podle něj je cenový strop na plyn pro mnoho zemí spíše důležitým symbolem, který v praxi nebude mít valný význam. „Omezení cen plynu je v několika členských státech vnímáno jako jakési magické řešení problému… ale byla by chyba si myslet, že to tak skutečně je,“ dodal.

„Je těžké posoudit, čeho se tím doopravdy dosáhne… Reálně to neovlivní průměrnou cenu, kterou lidé v Evropě za plyn platí,“ řekl deníku The Financial Times analytik James Waddell z konzultantské společnosti Energy Aspects.

Ještě skeptičtější jsou zástupci plynárenského průmyslu. Šéf německého plynárenského svazu Zukunft Gas Timm Kehler podle serveru Politico řekl, že snaha EU o nastavení maximálních cen je „politická iluze“. „V tržní ekonomice jsou ceny určované nabídkou a poptávkou – a ne politickými rozhodnutími,“ řekl.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *