ukrajina

Cena ropy překročila hranici sto dolarů za barel. Poprvé od září 2014

Ropa během čtvrtečního obchodování prudce zdražila. Barel ropy typu brent se na globálních trzích obchodoval poprvé za posledních téměř osm let za trojcifernou částku. V jednu chvíli cena dokonce překročila 105 dolarů.

Cena ropy brent ve čtvrtek nakonec vzrostla o 2,3 procenta a uzavřela těsně nad hranicí 99 dolarů za barel. Přitom se během dne na krátkou dobu vyšplhala k téměř 106 dolarům. Stodolarovou hranici černé zlato prolomilo poprvé od září 2014. Severoamerická ropa WTI se rovněž dostala na téměř osmiletý rekord, když se rovněž na kratší dobu vyhoupla nad sto dolarů za barel.

Ropa na světovém trhu zdražila především kvůli nejistotě, která na trhu po ruském vpádu na Ukrajina zavládla. Panují obavy, že by Rusko mohlo přiškrtit dodávky ropy do Evropy jako odvetu za uvalen protiruských sankcí ze strany západních zemí. Rusko je třetím největším těžařem a druhým největším vývozcem ropy na světě.

Na druhé straně Rusko je zároveň výrazně závislé na příjmech právě z ropy a zemního plynu, že si delší bojkot odběratelů své ropy nemůže dovolit. Nicméně další zdražení ropy může přijít, a to v závislosti na vývoji situace na Ukrajině.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *