praha, Prague, karlův most

Česká média vychvalují pražský summit. Mohlo se však sejít více státníků

Summit Evropského politického společenství (EPC) v Praze byl podle komentářů v českých médiích působivý, ale mohl zahrnout ještě více zemí. Široké čtvrteční setkání představitelů desítek států podle jednoho z ohlasů v denících přepisovalo evropské vztahy. Na summit ale mohlo být pozváno více státníků, také ze zemí za hranicemi Evropy, uvedl jeden z komentátorů. Na Pražském hradě ve čtvrtek debatovaly více než čtyři desítky státníků o válce na Ukrajině, migraci, energetice nebo ekonomické situaci. Nová platforma zahrnula kromě členských států Evropské unie také například země západního Balkánu, Británii, Ukrajinu či Turecko.

Evropské politické společenství by se mohlo poměrně snadno stát novým fórem, kde se bude hlavně mluvit vzletnými slovy, která vytvoří dýmovou clonu, v níž se ztratí podstata – tedy zajištění stability a bezpečnosti Evropy,“ píše se v komentáři Hospodářských novin. „Nicméně není pochyb o tom, že vztahy mezi evropskými státy a jejich uskupeními se nyní přepisují a ten, kdo ve čtvrtek v Praze chyběl, bude náskok ostatních dohánět těžko – nebo bude vyloučen na hodně dlouhou dobu jako Rusko a Bělorusko, které pozvánku vůbec nedostaly,“ doplňuje deník.

Zpátky do dob prezidenta Havla

Pražský summit byl podle deníku Právo neformální, ale o to působivější. „Pražský hrad zažil po letech atmosféru, jaká zde panovala za dob prezidentství Václava Havla,“ uvádí. Podobná iniciativa by však podle deníku stěží vznikala v klidných dobách. „Svět má za sebou čerstvou zkušenost s pandemií koronaviru, prožívá globální inflaci, Evropa pak energetickou krizi vystupňovanou dobyvačným tažením Ruska proti Ukrajině,“ píše Právo.

Mezi účastníky summitu podle Práva nechyběli stoupenci tvrdých sankcí vůči Rusku kvůli napadení Ukrajiny a zastánci dodávek zbraní Ukrajině, stejně jako politici naklonění Rusku. Přesto však setkání ukázalo jednotu Evropy. „Jeden vzkaz summitu je patrný už ze společné fotografie z Vladislavského sálu. Chybí na ní (ruský prezident) Vladimir Putin a jeho běloruský fámulus Alexandr Lukašenko (prezident Běloruska). Stojí zde ukrajinský premiér Denys Šmyhal a přes telemost promluvil i prezident (Ukrajiny) Volodymyr Zelenskyj. Kdo ohrožuje kontinent vojensky i hospodářsky, tím bylo řečeno srozumitelně a jednohlasně,“ míní komentátor.

Přijeli i ruští spojenci

Třeba podle komentátora serveru Deník.cz ale mohl mít summit ještě širší formát. „Je skvělé, že na summitu bylo Turecko. Že se nebáli přijet i lídři Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie, z nichž první dvě země jsou dokonce oficiálně ruskými spojenci. Ale za mě nebylo to nové evropské společenství v Praze kompletní,“ píše.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *