Celkem 140 miliard eur si Evropská komise slibuje od zavedení cenového stropu na výrobu elektřiny a daně z neočekávaných zisků. Navržený mechanismus má zkrotit ceny energií na evropském trhu.

Evropská komise navrhla cenový strop na elektřinu a daň z neočekávaných zisků

Celkem 140 miliard eur si Evropská komise slibuje od zavedení cenového stropu na výrobu elektřiny a daně z neočekávaných zisků. Navržený mechanismus má zkrotit ceny energií na evropském trhu.

Cenový strop na výrobní ceny

Cenový strop Evropská komise navrhla stanovit na úrovni 180 eur za megawatthodinu elektřiny. Strop se týká výrobní, nikoli koncové ceny elektrické energie. Má zároveň fungovat jako hranice pro mimořádné zdanění. Pokud tedy některý z výrobců bude prodávat elektřinu dráž než 180 eur za megawatthodinu, státy budou moci veškeré peníze nad tuto cenu využít pro podpůrná opatření. Strop se má týkat jen neplynových elektráren.

Daň z neočekáváných zisků má být 33 %

Vedle toho Evropská komise navrhuje zavést daň z neočekávaných zisků (windfall tax) ve výši 33 procent. Daň se má týkat producentům fosilních paliv a zpracovatelů ropy. Daněny by byly letošní zisky, pokud alespoň o 20 procent převýší průměrné zisky z posledních tří roků. Výnosy z cenového stropu a daní z neočekávaných zisků mají dosáhnout celkem kolem 140 miliard eur.

Komise také navrhla povinnost snížit spotřebu elektřiny ve špičkách nejméně o pět procent. Hodlá rovněž pracovat na dlouhodobé reformě energetického trhu.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.