Země Evropské unie by mohly v dohledné době odebírat větší množství zemního plynu, který ve východním Středomoří těží Egypt a Izrael. Evropská komise totiž předložila oběma zemím návrh takové dohody.

Evropská komise navrhla Egyptu a Izraeli dohodu o dodávkách zemního plynu

Země Evropské unie by mohly v dohledné době odebírat větší množství zemního plynu, který ve východním Středomoří těží Egypt a Izrael. Evropská komise totiž předložila oběma zemím návrh takové dohody.

Memorandum o porozumění mezi Evropskou unií na jedné straně a Egyptem a Izraelem na straně druhé otevírá cestu ke snižování závislosti evropské sedmadvacítky na dovozu zemního plynu z Ruska.

Zemní plyn pro Evropu

„Zemní plyn, který bude do Evropské unie dodáván, bude pocházet buď z Egyptské arabské republiky, státu Izrael, nebo z jakéhokoli jiného zdroje v regionu východního Středomoří,“ cituje agentura Reuters z devítistránkového dokumentu, který má k dispozici.

Návštěva Káhiry

V návaznosti na to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v příštím týdnu navštíví Káhiru, kde pravděpodobně bude o detailech budoucí dohody jednat. Evropská komise však podle agentury Reuters odmítla sdělit, zda von der Leyenová při návštěvě Egypta memorandum podepíše. V dokumentu však údajně stojí, že všechny strany budou pracovat na tom, aby vývozu plynu z regionu do EU skutečně došlo.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *