Hrubý domácí produkt Evropské unie se v prvním letošním čtvrtletí zvýšil meziročně o 5,6 procenta.

Hospodářství Evropské unie zrychlilo v prvním čtvrtletí růst. Rekordmanem je Portugalsko

Hrubý domácí produkt Evropské unie se v prvním letošním čtvrtletí zvýšil meziročně o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. O čtvrtletí dříve evropská ekonomika rostla o necelých pět procent.

Válka na Ukrajině, která vypukla 24. února, se na hospodářském růstu Evropské unie v období od ledna do března letošního roku zatím neprojevila. Podle aktuálních dat Eurostatu totiž ekonomika EU v prvním kvartálu vzrostla meziročně o 5,6 procenta, v mezičtvrtletním srovnání o 0,7 procenta. V obou případech došlo ke zrychlení ekonomického růstu oproti předchozímu kvartálu.

HDP v Evropě

Vůbec nejvyšší přírůstek HDP zaznamenalo Portugalsko, které v prvním čtvrtletí vzrostlo meziročně o 11,9 procenta. Druhý nejrychlejší růst vykázalo Irsko (11,3), třetí Slovinsko (9,6). Nejpomaleji naopak rostla ekonomika Slovenska (o 3 procenta), jen o něco rychleji rostlo Švédsko (3,1) a Finsko (3,6).

Jak se na HDP projeví válka na Ukrajině?

Dá se ovšem předpokládat, že válečný konflikt na Ukrajině se na evropském hospodářství začne projevovat v dalších kvartálech letošního roku. Ekonomika EU totiž čelí nejvyšší inflaci za posledních několik dekád, což v kombinaci s očekávaným zpřísňováním měnové politiky bude tlumit celkové výdaje.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *