Nálada německých spotřebitelů v říjnu čtvrtý měsíc za sebou klesne na další minimum. Příčinou je vysoká inflace a prudký růst účtů za energie.

Nálada spotřebitelů v Německu je kvůli inflaci a energiím na dalším minimu

Nálada německých spotřebitelů v říjnu čtvrtý měsíc za sebou klesne na další minimum. Příčinou je vysoká inflace a prudký růst účtů za energie.

Index spotřebitelské nálady klesl

Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil německý ekonomický institut GfK. Index spotřebitelské nálady GfK na říjen klesl na minus 42,5 bodu z předchozího rekordního minima minus 36,8 bodu v září. Pokles indexu byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti říjnovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na minus 39 bodů.

K poklesu celkové nálady přispěl hlavně propad dílčího indexu očekávaných příjmů, který se ocitl nejníže od znovusjednocení Německa v roce 1991, kdy se tento údaj začal sledovat pro celou zemi.

Kdy se nálada zlepší?

Nálada mezi spotřebiteli by se mohla zlepšit, pokud by se podařilo dostat inflaci pod kontrolu. To ale GfK v nejbližší době nepředpokládá. Institut zároveň varoval, že zemi čekají obtížné měsíce.

Spotřebitelské ceny v srpnu v Německu vzrostly meziročně o 8,8 procenta. Analytici očekávají, že v září inflace stoupne na deset procent.

„Mnoho domácností je v současnosti nuceno výrazně více utrácet za energie nebo si dát stranou výrazně více peněz na účty za topení,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Domácnosti tak mají méně peněz na nové nákupy. Tyto záporné reálné výdaje spotřebitelů následně zvyšují možnost, že se ekonomika propadne do recese. Toho se obává i stále více spotřebitelů. Ekonomická očekávání se pohybují kolem stejně nízkých úrovní, jaké byly zaznamenány v době finanční krize.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *