České firmy odchází z ruska – Škoda Auto

Exodus českých firem z Ruska

České firmy odchází z Ruska: ruská invaze na Ukrajinu pochopitelně zanechala následky nejen na bitevním poli. Válka se totiž výrazně dotýká i českých firem, které se právě z důvodu ruské agrese rozhodly odejít z tamního trhu. Pojďme se tedy podívat na přehled těch největších, které tak učinily.

 

České firmy odchází z Ruska – Plzeňský Prazdroj

Největší český exportér zlatavého moku se opustil ruský trh počátkem března. Vyvážel na něj hlavně piva značek Velkopopovický Kozel a Plzeňský Prazdroj. Stejné embargo pak firma uvalila i na export do Běloruska. Vzhledem k tomu, že vývoz piva do Ruska měl dlouhodobě stoupající tendenci, přičemž vloni činil 513 tisíc hektolitrů, se bude jednat o ne úplně malý zásah do tržeb Prazdroje.

Odchod českých firem z ruska – Plzeňský prazdroj

 

Budějovický Budvar

Citelnou ztrátu utrpí i tuzemský druhý nejdůležitější vývozce piva. Ten dokonce ohlásil opuštění Ruska ještě o několik dní dříve, než jeho západočeský konkurent. „Obchodní záležitosti vnímáme jako druhořadé a jsme připraveni pomoci tam, kde to z naší strany bude možné,“ komentovala situaci mluvčí Budvaru, Barbora Bláhová.

 

České firmy odchází z Ruska – Škoda Auto

Mladoboleslavská automobilka následovala postup mateřského koncernu Volkswagen a zastaví jak výrobu v ruských závodech, tak export vozidel do země. Tamní trh je přitom v celosvětovém měřítku pro Škoda Auto jeden z nejdůležitějších. V loňském roce byl dokonce co do objemu prodaných aut vůbec druhý největší, Škodovek se tam prodalo před 90 tisíc. Firma tak může očekávat nepříjemné dopady na tržby.

 

České firmy odchází z Ruska – Zetor

I tento tuzemský výrobce motorových vozidel se rozhodl své aktivity v Rusku minimálně pozastavit. Zetor vstoupil na ruský trh v roce 2017 a během prvních pěti let působení měl do země dodat přibližně šest tisíc traktorů. Samotná společnost se vyjádřila, že přibližně 14 procent jejích výdělku pochází z Ruska či Ukrajiny, válečný konflikt tak ovlivní přibližně jednu sedminu tržeb Zetoru.

 

Elekon

Jihomoravská společnost se sídlem ve Vyškově se zabývá výrobky z oblasti časoměrné a zobrazovací techniky. Pod značkou Mobatime je pak vyváží do celého světa. Na ruském trhu si svoji silnou pozici budovala asi dvě desetiletí, i tak ale po vpádu Rudé Armády na Ukrajinu neváhala a přerušila veškeré obchodní styky s největší zemí světa. Jednatel firmy, Pavel Novák, zmínil, že firma tento postoj zastává nezávisle na jakýchkoliv sankcích vůči Rusku. Elekon navíc také na dálku zastavil svoje hodiny, které se nachází na budově Ruské akademie věd v Moskvě.

 

České firmy odchází z Ruska – Jablotron

Výrobce zabezpečovacích zařízení do aut, domácností či kanceláří, se rozhodl zajít ještě o krok dál, než některé další odcházející firmy. Nejen, že totiž zastavil veškeré vývozy do Ruska a Běloruska, ale navíc i zablokoval datové služby pro uživatele v těchto zemích. To znamená, že ani uživatelé, kteří si jejich zařízení zakoupili ještě před ruskou invazí, je nebudou moci používat. „Jsem si vědom, že tento krok nemůže situaci zvrátit. Když mi bylo 11, tak naši zemi obsadily ruské tanky. Nic podobného už bych nechtěl zažít. Proto nesmíme jen nadávat a starat se o uprchlíky. Musíme udělat všechno, co by mohlo agresora zastavit,“ nechal se slyšet zakladatel společnosti Jablotron, Dalibor Dědek.

 

TTC

Tato společnost z oblasti IT patří také do seznamu těch, které se rozhodly přerušit obchodní styky s Ruskou Federací. TTC sdružovala přibližně dvacítku firem v Česku, na Slovensku, na Ukrajině a v Rusku. „Na Ukrajině hodláme zůstat, ovšem případné urgentní pohotovosti řešíme s lokálními partnery na dálku. V Rusku jsou naše aktivity prozatím pozastaveny. Je nepochybné, že situace bude mít značné negativní dopady, jejichž míru ukáže až budoucí vývoj,“ uvedla manažerka komunikace TTC, Hana Novotná.

 

Znáte další České firmy, které odchází z Ruska? Podělte se s námi v komentářích.

Čtěte také: Nejlepší bonusy za založení účtu

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *