Fotbalová Chelsea bude mít nového majitele

Chelsea bude mít nového majitele. Kdo se jím stane?

Změna majitele fotbalové Chelsea se blíží mílovými kroky. Dosavadní hlavní představitel, Roman Abramovič se totiž z důvodu sankcí, které byly implementovány v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, musí podílu v klubu zbavit.  Vypadá to, že momentálně má k nákupu nejblíže konsorcium, vedené Toddem Boehlym, spolumajitelem baseballového klubu Los Angeles Dodgers.

Jedním z konsorcií, které mělo o londýnský klub zájem, bylo to, vedené současným spolumajitelem basketbalových Boston Celtics, Stevem Pagliucou. Kromě něj je jednou z jeho hnacích sil také Larry Tanenbaum, který se angažuje v hokejovém Toronto Maple Leafs. Podle nejnovějších vyjádření samotného Pagliucy je ale pravděpodobnost, že zrovna jejich nabídka uspěje, mizivá.

Spojit své jméno s Chelsea má zájem i Lewis Hamilton

Mezi hlavní zájemce se dlouho řadila i skupina okolo Martina Broughtona. Ten se ve světě anglické kopané mihl již na počátku minulé dekády, necelého půl roku totiž působil jako předseda klubu Liverpool FC. Jeho nabídku v celkové hodnotě 2,5 miliardy GBP navíc podpořily deseti miliony liber i dvě sportovní superhvězdy. Konkrétně sedminásobný mistr světa ve Formuli 1 Lewis Hamilton a vítězka 23 tenisových Grand Slamů, Serena Williamsová. Pro tu investice do fotbalových klubů nejsou nic nového, neboť již vlastní podíl v Angel City FC, mužstvu z Los Angeles a učastníkovi nejvyšší ženské fotbalové ligy v USA. I díky zapojení Hamiltona s Williamsovu byla tato varianta často propírána v médiích. Dle zpráv z posledních dní se ale jeví být stále méně a méně pravděpodobnou.

Pozdní vstup miliardáře do hry

Koncem minulého týdne vstoupil do hry také Sir Jim Ratcliffe, nejbohatší muž celé Velké Británie. Jeho nabídka na odkup klubu se údajně měla vyšplhat až do výše čtyř miliard liber. Ani Ratcliffe ve světě sportu není žádným nováčkem, vlastní totiž francouzský fotbalový klub Nice. Paradoxně ale podporuje jeden z konkurenčních celků Chelsea, Manchester United.

Boehlyho skupina považována za favorita k odkupu

V současnosti se však většina hlasů přiklání k tomu, že úřadující vítěz Ligy mistrů, tedy neslavnější soutěže v klubovém fotbale, bude odkoupen konsorciem Todda Boehlyho. Ten už má s podobnými investicemi zkušenosti. Výše zmínění Los Angeles Dodgers se totiž v době jeho vstupu do klubu, který nastal v roce 2011, nacházeli v ne zrovna ideální finanční situaci. Boehly ale dokázal otočit pomyslné kormidlo o 180 stupňů. Z týmu, zralého na bankrot, udělal klub úspěšný jak finančně, tak výkonnostně. Úspěšná minulost Boehlyho může být pomyslným esem v rukávu, které rozhodne o tom, že právě jeho nabídka bude přijata.

Boehlyho vkládání finančních prostředků do profesionálních sportovních týmů ale zdaleka neskončilo u baseballu. Nedlouho po této investici totiž zakoupil i část Los Angeles Sparks, tedy ženského basketbalového týmu hrajícího WNBA. Předloni se pak také rozhodl společně s Markem Walterem, který vstoupil společně s Boehlym i do výše zmíněných Dodgers, odkoupit více než čtvrtinu třetího nejhodnotnějšího týmu NBA, Los Angeles Lakers. Navíc si podle některých zdrojů i brousí zuby na Denver Broncos, mančaft hrající americký fotbal na nejvyšší úrovni, tedy NFL.

Dlouhodobý zájem o odkup Chelsea

Navíc to není ani poprvé, co si Boehly dělá zálusk přímo na Chelsea. Před třemi lety již Romana Abramoviče s nabídkou na koupi oslovil, tenkrát se ale nedočkal pozitivní odezvy. „Fotbal je nejhranějším sportem na světě. Vášeň, s jakou fanoušci kopané podporují své oblíbené týmy, je absolutně nesrovnatelná s čímkoliv jiným,“ svěřil se v roce 2019 Boehly agentuře Bloomberg. „Navíc, zápasy Premier League se hrají obvykle v sobotu ráno amerického času. Tedy v časový úsek, v nemž by se právě přenosy z anglické nejvyšší fotbalové soutěže mohly stát dominantní silou ve vysílání,“ dodal poté. I proto by dávala investice do londýnského klubu smysl z obchodního hlediska.

 Rozhodnuto může být již brzy

Definitivní rozhodnutí o tom, kdo se stane nástupcem Romana Abramoviče, tedy muže, který stojí za úspěchy Blues v nedávné době, by mělo padnout brzy. Některé zdroje dokonce hovoří o tom, že to, která nabídka se stala vítěznou, bude oznámeno již během dneška.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *