měď, Čína, těžba, baterie

Chile vyvezlo v listopadu měď za téměř pět miliard dolarů. Meziročně o třetinu více

Vývoz mědi pomohl jihoamerickému státu k celkovému přebytku zahraničního obchodu. A to přesto, že došlo k výraznému nárůstu importu. Chilskému exportu pomohly i rostoucí ceny mědi, které ale mají jít v příštím roce dolů.

Hodnota exportu mědi z Chile dosáhla v listopadu 4,92 miliardy dolarů. S odkazem na informace z chilské centrální banky to uvedla agentura Reuters. Meziročně to bylo o 35 procent více. Za takový nárůst Chile vděčí zejména rostoucím cenám mědi, které se v průběhu letošního roku dostaly na nejvyšší úrovně v historii.

Ceny mědi drží nahoře očekávání pokračujícího ekonomického oživení ve světě v kombinaci s rostoucí poptávkou po výrobcích, které se bez mědi neobejdou. Hlad po červeném kovu živí také neutuchající poptávka po elektromobilech, ale i dalších produktech z oblasti elektrotechnického zpracovatelského průmyslu.

Jenže někteří experti věří, že měď v příštím roce začne zlevňovat. A to kvůli rozšiřující se nabídce na světovém trhu ve světle rostoucí těžby. Je o tom přesvědčen také šéf chilské těžařské společnosti Codelco, která je největším producentem mědi na světě.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *