Hrubý domácí produkt nejlidnatější  země světa se ve třetím letošním čtvrtletí zvýšil více, než se čekalo. Tempo růstu ekonomiky dosáhlo necelých čtyř procent.

Čínská ekonomika se ve třetím čtvrtletí nadechla k solidnímu růstu a překonala odhady expertů

Hrubý domácí produkt nejlidnatější  země světa se ve třetím letošním čtvrtletí zvýšil více, než se čekalo. Tempo růstu ekonomiky dosáhlo necelých čtyř procent. Do budoucna však před čínským hospodářstvím stojí mnoho výzev.

Třetí kvartál výrazně lepší než druhý

Čínské hospodářství v období od července do září vykázalo mnohem rychlejší růst hrubého domácího produktu než ve druhém kvartále. HDP Číny ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 3,9 procenta, přičemž ve čtvrtletí druhém dosáhl růst jen 0,4 procenta. Meziroční růst byl dokonce o půl procentního bodu, než vyplývalo z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky.

Přísná proticovidová opatření

Růst čínské ekonomiky byl tažen převážně domácí poptávkou, která byla v předchozím čtvrtletí tlumena přísnými proticovidovými opatřeními. Jenže právě epidemie koronaviru představuje největší riziko pro hospodářský růst v dalším období. Navíc když růst čínského vývozu zpomalil.

„Zatím není žádná šance, že by Čína ustoupila ze své zero-covid politiky, a to ani v nadcházejícím roce,“ uvedl pro agenturu Reuters Julian Evans-Pitchard, ekonomický analytik společnosti Capital Economics, který se zaměřuje na čínský trh. Podle něho je riziko, že případný návrat epidemie pošle čínské hospodářství opět směrem ke stagnaci.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *