ukrajinská vllajka

Ukrajinská ekonomika se letos zmenšila zatím o 30 procent

Ruská vojenská agrese na Ukrajině má pro ekonomiku napadené země zdrcující následky. Zničení výrobních kapacit, mobilizace nemalé části pracovní síly a ztráty na lidských životech i infrastruktuře si vybírají svou daň.

Podle ukrajinského ministerstva hospodářství se výkon ukrajinské ekonomiky za prvních devět měsíců letošního roku snížil o 30 procent. Logicky jde o důsledek války, kterou na Ukrajině rozpoutala Ruská federace.

Podnikatelská nálada i logistika čelí válce

„Situace na frontě se během září sice výrazně zlepšila, nepřítel však stále ostřeluje ukrajinské území, což vytváří tlak na podnikatelskou náladu i logistiku,” uvedlo ministerstvo. Ukrajinské hospodářství sráží také pokračující ničení výrobních kapacit, infrastruktury a obytné budovy. V neposlední řadě také nejistota spojená s otázkami, jak dlouho ještě válka potrvá.

V příštích letech ukrajinská ekonomika poroste

Ukrajinská centrální banka vydala v červenci odhad, podle něhož hospodářství země v letošním roce propadne o třetinu, v příštích dvou letech by pak mohlo vykázat růst o pět až šest procent ročně. Na předválečnou úroveň se ale Ukrajina hospodářsky nepodívá možná i několik desetiletí.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *