Napětí mezi Ruskem a Evropskou unií se dále stupňuje. Ruský energetický gigant Gazprom totiž ve středu dodal opět o něco méně plynu, než bylo nasmlouváno.

Rusko opět utáhlo kohoutky a dodalo do Evropské unie méně plynu

Napětí mezi Ruskem a Evropskou unií se dále stupňuje. Ruský energetický gigant Gazprom totiž ve středu dodal opět o něco méně plynu, než bylo nasmlouváno. Krácení Gazprom vysvětluje turbínou, která mu prý dosud nebyla po opravě vrácena.

Snižování dodávek plynu

Plynovodem Nord Stream 1 proudilo z Ruska do Evropské unie opět o něco méně plynu. Po úterním snížení dodávek na 20 procent maximální kapacity se objem stále nevrátil na předodstávkovou úroveň dosahující 40 procent plynovodu vedeného po dně Baltského moře.

Ruský energetický gigant Gazprom tvrdí, že dodávky musel snížit kvůli chybějící turbíně. Ta byla před časem odeslána k opravě do Kanada, odkud se složitě vrací přes Německo. Gazprom ale tvrdí, že turbína mu stále nebyla vrácena, a tak nemůže plnit své závazky.

Zneužití plynu jako zbraně

Brusel však tuto interpretaci odmítá s tím, že z ruské strany jde o odvetné opatření v reakci na dohodu členských zemí Evropské unie o snížení spotřeby plynu nejméně o 15 procent pro období od srpna do března příštího roku. A že jde o zneužití plynu jako zbraně. Kreml takové vysvětlení ale popírá.