Rusko zvyšuje export ropy do zemí mimo Evropskou unii. Třeba na Kubu nebo do Saúdské Arábie Sankce, které Západ uvalil na import ruské ropy, přiměly Ruskou federaci hledat alternativní odběratele strategické komodity. A Kremlu se to poměrně daří. Zvýšený dovoz ruské ropy hlásí Indie, Kuba, ale také Saúdská Arábie.

Rusko zvyšuje export ropy do zemí mimo Evropskou unii. Třeba na Kubu nebo do Saúdské Arábie

Sankce, které Západ uvalil na import ruské ropy, přiměly Ruskou federaci hledat alternativní odběratele strategické komodity. A Kremlu se to poměrně daří. Zvýšený dovoz ruské ropy hlásí Indie, Kuba, ale také Saúdská Arábie.

Odběratelé ruské ropy se mění

K Číně a Indii, které výrazně zvýšily odběr ropy z Ruska, se postupně přidávají další státy. Rusko se tak snaží čelit sankcím, které na něj uvalil Západ. V případě ropy by její dovoz do Evropské unie měl ke konci letošního roku klesnout přinejmenším o dvě třetiny, některé členské státy sedmadvacítky se dokonce chtějí ropy z Ruska zříci až 90 procent nebo zcela.

Saudské Arábii se ruská ropa hodí

Rusko však výrazně zvýšilo export své strategické suroviny například do Saúdské Arábie, které ve druhém kvartále z Ruska odebrala dvakrát více ropy oproti dlouhodobému průměru. Země ji hodlá využívat k výrobě elektřiny, po níž roste poptávka každé léto kvůli zvýšeným nárokům na klimatizování uzavřených prostor.

Saúdové kupují ruskou ropu za podstatně nižší cenu, než je obvyklé na světových trzích. V uplynulých dnech se také zvyšuje vývoz ruské ropy na ostrov Kuba. Rovněž Kuba využívá zvýhodněné ceny černého zlata, a pomáhá tak Rusku vytrhnout trn z paty.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.