OPEC předpovídá slabší růst poptávky po ropě v příštím roce než letos Globální poptávka po ropě by se měla v roce 2023 zvyšovat, poroste však nižším tempem než v roce letošním. Výrazně na poptávku po černém zlatu zapůsobí vývoj v Číně, jejíž ekonomika kvůli opakovaným proticovidovým restrikcím zpomaluje.

OPEC předpovídá slabší růst poptávky po ropě v příštím roce než letos

Globální poptávka po ropě by se měla v roce 2023 zvyšovat, poroste však nižším tempem než v roce letošním. Výrazně na poptávku po černém zlatu zapůsobí vývoj v Číně, jejíž ekonomika kvůli opakovaným proticovidovým restrikcím zpomaluje.

Globální poptávka se zvýší

Podle aktuálního odhadu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se globální poptávka po ropě v příštím roce zvýší průměrně o 2,7 milionu barelů denně. Pro letošní rok se tento růst má pohybovat kolem 3,4 milionu barelů a OPEC jej ponechává zatím beze změny.

„V roce 2023 očekáváme, že poptávku po ropě posílí zdravý hospodářský růst v kombinaci se zlepšením geopolitického vývoje a úspěchem při boji proti epidemii covidu v Číně,“ uvedla organizace OPEC ve své aktuální zprávě.

OPEC je optimističtější

OPEC pro příští rok předpovídá optimističtější vývoj poptávky po ropě než Mezinárodní agentura pro energii (IEA). OPEC mimo jiné svou predikci opírá o předpoklad, že válka na Ukrajině nebude v roce 2023 dále eskalovat, a nebude tak přiživovat inflaci a působit na zpomalení globálního ekonomického růstu. Ten OPEC očekává kolem 3,2 procenta.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *