Šéf OPEC lobbuje za ropu z Íránu a Venezuely. Pomohly by snížit ceny, říká

Šéf OPEC lobbuje za ropu z Íránu a Venezuely. Pomohly by snížit ceny, říká

Ropný a plynárenský průmysl je v pasti, a to kvůli roky trvajícímu podinvestování. Kdyby se na trh mohla vrátit ropa z Venezuely a Íránu, přišla by úleva v aktuálně probíhající globální energetické krizi, řekl generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu.

Sankce na venezuelskou a íránskou ropu

Mohammad Barkindo připomněl, že sankce Západu na venezuelskou a íránskou ropu přispívají k tomu, že na trhu je méně černého zlata, než by mohlo být. A tím pádem je také jeho cena vyšší, než by mohla být, kdyby ho zmíněné země mohly dodávat, kolik chtějí.

K tomu ještě přibylo částečné embargo na dovoz ruské ropy do Evropské unie a do USA, které začne naplno platit od konce letošního roku. Sedmadvacítka tím přijde nejméně o dvě třetiny importu ropy z Ruska, některé země se suroviny zřeknou zcela.

Ropa v úterý zlevnila

„Mohli bychom odblokovat zdroje a posílit kapacity, pokud by bylo dovoleno Íránské islámské republice a Venezuele vrátit se na trh,” řekl Mohammad Barkindo během energetické konference v nigerijské metropoli Abudža. Cena ropy přitom během úterý na globálních trzích dramaticky zlevnila poté, co zesílily obavy z příchodu globální hospodářské recese. Ropa zlevnila téměř o šest procent.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *