Investoři očekávají recesi.

Ropa během týdne zlevnila o desetinu. Investoři započítávají riziko ekonomické recese

Ceny ropy Brent se v posledním týdnu vydaly na sestupnou dráhu. Zatímco se barel ještě nedávno prodával za více než 120 dolarů, ve čtvrtek dopoledne jeho cena klesla ke 105 dolarům, byť později mírně zpevnila.

Hospodářská recese v USA

Investoři začínají do svých rozhodování započítávat riziko hospodářské recese, které se v posledních týdnech výrazně zvýšilo. Týká se to především amerického hospodářství, a to kvůli razantním opatřením Federálního rezervního systému proti inflaci, která v USA vystoupala na 40leté maximum. Fed již několikrát zvýšil svou základní úrokovou sazbu a k dalším krokům tohoto typu přistoupí v příštích měsících.

Mírný růst nebo recese pro globální ekonomiku

K Fedu se již přidala také Bank of England a v nejbližších týdnech by sazbu měla zvýšit rovněž Evropská centrální banka. To zvyšuje pravděpodobnost, že se globální ekonomika dostane v lepším případě na výrazně slabší míru hospodářského růstu, v horším dokonce dojde k recesi. Na každý pád investoři počítají se slabším růstem poptávky po ropě, a proto klesla její cena. Přesto se zatím pod 100dolarovou hranici nejspíše nepodíváme, protože severní polokoule stojí před vrcholem motoristické a turistické sezóny.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *