ropa_xPartners

Cena ropy se dostala na čtyřtýdenní maximum. Poptávka po ní poroste

Barel ropy typu brent se ve čtvrtek obchodoval za bezmála 67 dolarů. Na takové úrovni se ropa ocitla naposledy před čtyřmi týdny. Po mírném ochlazení trhu následujícím po zasedání zemí skupiny OPEC+ se trend začíná obracet.

Cena ropy přidala ve středu skoro pět procent a během čtvrtka ještě další půlprocento. Barel typu brent se obchodoval za necelých 67 dolarů, což je nejvyšší úroveň od 17. března. Cena ropy WTI se ve čtvrtek ustálila na 63,46 dolaru za barel.

Za zdražováním černého zlata stojí zejména pozitivní data z americké ekonomiky a předpověď růstu poptávky po ropě ze strany Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Trh na zprávy reagoval růstem v očekávání, že ropa skutečně začne zdražovat, což se nakonec stalo.

Globální poptávka po ropě má podle IEA letos vzrůst o 5,7 milionu barelů denně, podle organizace OPEC dokonce o 5,95 milionu. Předpovědi berou v potaz oživující globální ekonomiku i poměrně příznivě postupující očkování v ekonomicky významných oblastech světa. To předznamenává, že se klíčoví hráči globálního ropného trhu brzy dočkají rozvolnění, což dále poptávku po ropě podpoří.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.