ropa

OPEC rozhodl: Těžba ropy se zatím zvyšovat nebude

Organizace zemí vyvážejících ropu a několik s ní spolupracujících zemí rozhodly, že současné kvóty pro těžbu ropy se do dubna měnit nebudou. Ropa na tuto překvapivou zprávu zareagovala zdražením až k hranici 67 dolarů za barel.

Cena ropy brent v bezprostřední reakci na překvapivé rozhodnutí skupiny OPEC+ vylétla o více než čtyři procenta nad 67 dolarů za barel. Později svůj růst korigovala a čtvrteční obchodování zakončila těsně pod 67 dolary.

Důvodem nezvýšení těžby je přesvědčení skupiny OPEC+, že globální poptávka po ropě je sice momentálně poměrně vysoká, avšak křehká. Do budoucna je podle generálního tajemníka OPEC Mohammada Barkinda „s opatrným optimismem“.

Analytici očekávali, že OPEC rozhodne o zvýšení těžby ropy alespoň o 500 tisíc barelů denně. Lídr skupiny, Saúdská Arábie, oznámil, že je připraven rozšířit své dobrovolné omezení těžby a v dalších měsících teprve produkci ropy zvyšovat. Rusko má od dubna svou těžbu zvýšit o 130 tisíc barelů denně, Kazachstán pak o 20 tisíc. Cena ropy se momentálně dostala na nejvyšší úroveň od ledna 2020 a výrazně tak překročila hranici, na níž se nacházela před propuknutím koronavirové pandemie.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *