ropa

OPEC: Trh s ropou obnovuje rovnováhu, rizika však přetrvávají

Globální ropný trh nalézá ztracenou rovnováhu, o kterou přišel kvůli loňskému propuknutí koronavirové pandemie. Myslí si to generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu Mohammad Barkindo.

Podle Barkinda by členské státy organizace měly do budoucnosti hledět s opatrným optimismem. Dění minulých týdnů na ropném trhu, které vyústilo v růst ceny, bylo prý totiž stále z větší části zapříčiněno spekulativními nákupy černého zlata než skutečným růstem poptávky opřeným o silnější ekonomické zotavení.

Globální poptávku po ropě nyní táhne především asijský region, kde se už dostavují náznaky robustnějšího hospodářského oživení. Zejména v Číně nebo Indii. Podle Mohammada Barkinda lze letos očekávat zvýšení poptávky po ropě k 96 milionům barelů denně, což je téměř srovnatelné s úrovní před propuknutím pandemie.

Klíčovým faktorem bude rychlost, jakou postupuje ve svět očkování. „Zdá se, že rozvíjející se ekonomiky zůstávají mírně pozadu,“ poznamenal Barkindo a označil to za jednu z příčin, proč je nutné brát v potaz rizika, že se poptávka po ropě nebude navracet k normálu tak rychle. Zástupci zemí OPEC budou o situaci na trhu jednat ve čtvrtek 4. března.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *