Kuba, ekonomická reforma

Kuba na prahu ekonomické reformy: Vzniknou malé a střední soukromé firmy

Tisícům malých a středních soukromých podniků bude dovoleno vzniknout v rámci ekonomické reformy, kterou Kuba nezažila od 60. let minulého století. Tehdy ale byl prakticky všechen majetek sloužící pro podnikání znárodněn.

Ekonomická reforma na Kubě, jejíž detaily se dolaďují, bude znamenat legalizaci malých a středních podnikatelů poprvé od roku 1968. Měl by tak nadobro skončit stav, v jehož rámci podnikání na Kubě oficiálně neexistuje, avšak reálně malé podniky fungovaly desítky let.

Část reformy, která umožní vznik malých a středních firem, se bude týkat i státem vlastněných podniků, pro něž to bude znamenat důležitou decentralizaci a větší spoléhání se na ziskovost, a tedy celkovou výkonnost a efektivnost. Podle odhadů odborníků se dá očekávat krach nebo transformace na soukromé firmy tisíců státních podniků.

Podle kubánského ministra hospodářství Alejandra Gila změna zákona prakticky postaví na roveň státní a soukromé firmy. „Je to začátek nové éry diverzifikace naší ekonomiky a jejího rozvoje tak, abychom z jejího potenciálu získali co nejvíce,“ uvedl Gil pro agenturu Reuters. Soukromý sektor dnes na Kubě zaměstnává více než 600 tisíc lidí, vesměs osob samostatně výdělečně činných.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.