Kuba povolí některým obchodům prodávat zboží za dolary

Kuba plánuje umožnit některým obchodům prodávat domácí spotřebiče a další zboží za americké dolary. Podle prohlášení viceprezidenta Salvadora Valdese Mesy by 77 obchodů po celé zemi mohlo začít prodávat zboží za dolary koncem tohoto měsíce. Zemi se nedaří vypořádat s černým trhem lidí, kteří nakupují zboží v zahraničí a prodávají ho podomním prodejem.

Neefektivní státem řízená ekonomika Kuby čelí krizi kvůli problémům ekonomiky Venezuely, blízkého spojence Havany, a zpřísnění obchodního embarga USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Vláda v červenci schválila zvýšení platů mnoha státním zaměstnancům a penzí, aby stimulovala poptávku. Rovněž zavedla cenovou kontrolu u mnoha produktů a uvedla, že bude pracovat na zvýšení domácí výroby, aby uspokojila rostoucí poptávku.

Kuba má v současnosti dvě měny, peso a konvertibilní peso, jehož hodnota je 24 pesos. Držení dolarů a dalších obchodovatelných měn je legální, ale tyto měny nebyly doposud považovány za zákonné platidlo pro nákupy v zemi.

Kubánci, kteří budou chtít nakupovat ve specializovaných prodejnách, budou potřebovat bankovní kartu pro platbu v dolarech vydanou k účtu vedenému v obchodovatelných měnách, jako je dolar nebo euro. Lidé mohou tyto měny získávat posláním od příbuzných ze zahraničí nebo jinými způsoby, jako výměnou místní měny na ulici, uvedla vláda.

Vláda tvrdí, že hodnota konvertibilního pesa je stejná jako dolaru. Dovezené spotřebiče a další zboží, pokud jsou k dispozici, však mají obrovskou obchodní přirážku, protože se kupují v obchodovatelných měnách, zatímco peso a konvertibilní peso nemají v zahraničí žádnou hodnotu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *