Veřejný dluh Evropské unie výrazně klesl. Nejvíce v Řecku Míra veřejného zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí letošního roku dostala pod 88 procent hrubého domácího produktu. Oproti stejnému období loňského roku je podíl veřejného dluhu na HDP o 4,5procentního bodu nižší, uvedl Eurostat.

Veřejný dluh Evropské unie výrazně klesl. Nejvíce v Řecku

Míra veřejného zadlužení Evropské unie se v prvním čtvrtletí letošního roku dostala pod 88 procent hrubého domácího produktu. Oproti stejnému období loňského roku je podíl veřejného dluhu na HDP o 4,5procentního bodu nižší, uvedl Eurostat.

Klesla také míra zadlužení

Přestože se absolutní objem veřejného dluhu Evropské unie zvýšil o více než 500 miliard eur, v poměru k hrubému domácímu produktu výrazně klesl. V prvním čtvrtletí loňského roku činil 92,3, o rok později už jen 87,8 procenta HDP sedmadvacítky. Podobně razantně klesla také míra zadlužení eurozóny, a to ze 100 na 95,6 procenta HDP.

Stále platí, že nejzadluženější zemí Evropské unie je Řecko s necelými 190 procenty HDP. Na opačném konci žebříčku se nachází Estonsko, jehož veřejný dluh dosahuje jen 17,6 procenta v poměru k výkonu své ekonomiky.

Dluh Francie roste

Řecko je ale zároveň zemí, která dokázala míru zadlužení snížit nejvýrazněji, a to o rovné čtyři procentní body v poměru k HDP. Naopak Francie se vyznačuje nejrychlejším nárůstem veřejného dluhu v poměru k hospodářskému výkonu, a to o 1,9procentního bodu. V tomto případě jde o změnu v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *