Inflace v Evropské unii stále roste

Inflace v Evropské unii dál roste. Nejrychleji se ceny zvyšují v Litvě a Estonsku

Ceny energií zůstávají motorem růstu inflace v Evropské unii a eurozóně. Meziroční míra inflace byla v únoru na trojnásobku cíle Evropské centrální banky. Tři země evropské sedmadvacítky zažívají dvouciferné tempo zdražování.

Míra inflace se v Evropské unii dostala v únoru nad šest procent. Ceny se meziročně zvýšily o 6,2 procenta, v eurozóně se inflace zastavila desetinu procentního bodu pod šestiprocentní hranicí. V obou případech inflace v porovnání s lednem akcelerovala.

Hlavní příčinou dalšího zvýšení míry inflace jsou zdražující energie. Jejich ceny se v únoru meziročně zvýšily o 32 procent, přičemž ještě v září bylo tempo jejich zdražování přibližně poloviční. Energie se na celkové míře inflace Evropské unie podílejí asi z padesáti procent.

Nejvyšší míru inflace v únoru vykázala Litva, a to rovných 14 procent. Dvoucifernému růstu cen čelilo ještě Estonsko (11,6) a Česká republika (10). Naopak nejpomaleji ceny rostly ve Francii a na Maltě, v obou zemích shodně o 4,2 procenta. Nad průměrnou mírou inflace Evropské unie se v únoru ocitlo celkem 17 členských zemí.

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.