Čína, čínská vlajka

Čínský prezident: Dohodu s USA chceme, strach z nich ale nemáme

Čína se chce se Spojenými státy dohodnout na první fázi obchodní smlouvy a aktivně se snaží vyhnout obchodní válce. Pokud ale bude třeba, je připravena k odvetě, řekl dnes na mezinárodním ekonomickém fóru v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching.

„Pokud bude třeba, budeme se bránit, ale aktivně pracujeme na tom, abychom se obchodní válce vyhnuli. Tuto obchodní válku jsme nezačali a není to něco, co chceme,“ prohlásil Si v pekingské Velké síni lidu. Zopakoval, že k dohodě s Washingtonem je nutný „vzájemný respekt a rovnost“.

Spojené státy a Čína spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň ale jednají o obchodní dohodě. Peking navrhuje, aby Si a jeho americký protějšek Donald Trump podepsali její první část počátkem prosince.

Dalším důležitým datem ve sporu obou největších světových ekonomik, který ohrožuje globální hospodářství, se podle pozorovatelů může stát 15. prosinec. K tomuto datu mají v USA vstoupit v platnost další cla na čínské zboží v celkové roční hodnotě 156 miliard dolarů (3,6 bilionu Kč). Podle agentury Reuters se budou vztahovat mimo jiné na elektroniku a na vánoční ozdoby.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.