Eurozóna, ECB

Evropská centrální banka nemůže financovat výdaje států eurozóny, varuje šéf Bundesbanky

Úkolem Evropské centrální banky je držet inflaci na uzdě, a proto by měla začít zpřísňovat svou měnovou politiku. Myslí si to guvernér německé Bundesbanky a člen výkonné rady ECB Jens Weidmann.

Weidmann šel dokonce v rozhovoru pro Welt am Sonntag dále a dal vzpomenout na to, proč byla německá centrální banka tak úspěšná při poválečné obnově Německa a dalších 50 letech, kdy kladla důraz na zdravou měnu nezatíženou vysokou inflací. „Evropská centrální banka zde není od toho, aby se starala o platební schopnost jednotlivých států eurozóny,“ řekl Weidmann.

Jestliže inflace ve výhledu ECB má vykazovat stabilní růst, centrální banka eurozóny by podle něho měla konat v souladu se svým cílem, jímž je péče o cenovou stabilitu. „Musíme to jasně říkat znovu a znovu, že pokud inflace bude v našem výhledu růst, zpřísníme měnovou politiku. Nemůžeme brát v úvahu náklady států na financování svých dluhů,“ řekl dále guvernér německé Bundesbanky.

Červencová inflace by se podle předběžných odhadů Eurostatu měla v  eurozóně vyhoupnout na 2,2 procenta, v Německu dokonce na 3,8 procenta. Naopak v zemích jižního křídla je inflace výrazně pod 2procentním cílem, což vytváří uvnitř eurozóny nerovnováhu, na kterou doplácí mimo jiné právě Německo.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.