EU, Evropská unie

Evropská komise je znepokojena tržní silou hlasových asistentů od technologických obrů

Siri, Alexa nebo Google Assistant představují podle Evropské komise potenciální ohrožení hospodářské soutěže v rámci evropského digitálního trhu. Regulátoři budou vývoj dále sledovat.

Uvedení hlasoví asistenti z dílny společností Apple, Amazon a Google jsou suverénně nejpopulárnější trojicí zařízení tohoto typu v Evropské unii. To vyvolalo pozornost Evropské komise, která v uplynulém roce trh s hlasovými asistenty a dalšími zařízeními propojitelnými s internetem zkoumala. „Všimli jsme si náznaků některých praktik, které moc dobře známe, a které mohou vést k omezení konkurence a vzniku gatekeeperů,“ uvedla Margarethe Vestagerová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž.

Podle ní předběžné výsledky studie ukazují, že obavy Evropské komise sdílí mnoho dalších hráčů na trhu. Vestagerová sice sdělila, že je zatím příliš brzy na vyvození nějakých závěrů, jež by mohly vést k regulacím, či dokonce sankcím, zjištění ale prý budou předmětem dvanáctitýdenní veřejné konzultace a finální stanovisko se objeví v konečné zprávě Komise, jež bude publikována v první polovině příštího roku. Mluvčí Amazonu obavy eurokomisařky odmítá, zástupci Applu ani Googlu zatím podle agentury Reuters nereagovali.

Chee, Reuters

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *