bank

Evropská komise dala třem bankám za kartel pokutu 28,5 milionu eur

Evropská komise (EK) vyměřila finančním ústavům Bank of America Merrill Lynch, Crédit Agricole a Credit Suisse pokutu 28,5 milionu eur (740 milionů Kč). Investiční banky ji dostaly za porušování antimonopolních pravidel, konkrétně za účast v kartelu na trhu dluhopisů, uvedla dnes komise. Ta jako exekutivní orgán funguje v Evropské unii zároveň jako antimonopolní úřad.

Kartel měl celkem čtyři členy, vedle zmíněných tří bank se ho účastnila i Deutsche Bank. Největší německá banka ale vyvázla bez pokuty, protože existenci kartelu komisi dobrovolně nahlásila.

„Obchodníci těchto bank se domlouvali na postupech, vyměňovali si citlivé informace o cenách a koordinovali cenové nabídky,“ uvedla místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Chování investičních bank omezilo konkurenci na trhu, kde investiční a penzijní fondy pravidelně nakupují a prodávají dluhopisy,“ dodala.

Komise upřesnila, že banky provozovaly kartel na evropském sekundárním trhu. Zaměřily se na dluhopisy označované souhrnně SSA, kam patří státní dluhopisy, agenturní dluhopisy a také dluhopisy vydané nadnárodními institucemi. Šlo o cenné papíry denominované v dolarech.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *