calculator

Francouzská centrální banka zhoršila výhled HDP na příští rok

Francouzská ekonomika se bude v příštím roce z propadu způsobeného koronavirovou krizí zotavovat pomaleji, než se předpokládalo. Předpověděla to dnes francouzská centrální banka. Podle její nové prognózy se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší zhruba o pět procent. V září, tedy před příchodem druhé vlny koronaviru, banka růst odhadovala na 7,4 procenta.

S návratem výkonu francouzské ekonomiky na úrovně z období před pandemií covidu-19 nyní centrální banka počítá nejdříve v polovině roku 2022. Dříve návrat na předkoronavirové úrovně očekávala už začátkem příštího roku, upozornila agentura Reuters.

V letošním roce očekává centrální banka zhruba devítiprocentní propad ekonomiky, zatímco v září předpovídala pokles o 8,7 procenta. V prosinci se podle průzkumu banky nacházel výkon ekonomiky o osm procent pod běžnou úrovní. To by pro čtvrté čtvrtletí znamenalo pokles o čtyři procenta oproti třetímu kvartálu.

Francouzská ekonomika se ve třetím čtvrtletí prudce zotavila z jarního útlumu způsobeného koronavirovou krizí. HDP se zvýšil o 18,7 procenta po propadu o 13,8 procenta ve druhém kvartálu. Na podzim však hospodářské oživení podkopal vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *