eurozóna, evropa, eu, evropská unie, euro

Evropská komise představila plán a masivní snížení emisí skleníkových plynů

O ambicích Evropské unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o více než polovinu v porovnání s rokem 1990 se hovoří už dlouho. Plán nyní dostal jasnější kontury, které dopadnou na další klíčová odvětví ekonomiky evropské sedmadvacítky.

Evropská komise ve středu představila dlouho očekávaný plán na snížení emisí skleníkových plynů. Jeho základem je rozšíření emisních povolenek na další odvětví unijní ekonomiky. Zatímco doposud se tento nástroj týkal prakticky pouze energetiky a průmyslu, nově se vztáhne také na silniční, leteckou a námořní dopravu, stavebnictví nebo vytápění budov.

Vedle toho chce Evropská komise zavést jakousi uhlíkovou daň na zboží dovážené do Unie z nečlenských zemí, aby zabránila unijním firmám se požadavkům na snížení emisí vyhnout přesunem výroby za unijní hranice. Do roku 2035 má také v Evropské unii skončit výroba automobilů se spalovacím motorem.

„Ano, je to tvrdé. Je to ale zároveň povinnost vůči našim dětem a vnoučatům,“ uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který má v gesci klimatickou politiku EU. Podle něho není možné dopustit, aby naši potomci museli vést války o vodu. Podle organizace Greenpeace je však plán Komise příliš měkký.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *