akcie

Evropské akcie jsou na rekordu, přispěl k tomu i růst cen komodit

Evropské akcie krátce po zahájení dnešního obchodování vystoupily na rekord. Přispěl k tomu i zájem o komodity, kde růst cen podporuje akcie těžařských společností. Dobré výsledky hospodaření některých firem tak zlepšily náladu na trhu a převážily nad obavami z pomalého očkování proti covidu-19 v Evropě. Panevropský index STOXX Europe 600 si krátce před 11:00 SELČ připisoval 0,4 procenta a nacházel se nad hranicí 438 bodů.

Londýnský index FTSE 100, který na změny cen komodit vzhledem ke svému složení reaguje více, si ve stejnou dobu připisoval 0,5 procenta a byl téměř na 6972 bodech. Posilovaly v něm zejména těžařské společnosti jako Rio Tinto, Anglo American a BHP.

Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, přidával přes 0,3 procenta na 15.268 bodů. Byl tak velmi blízko rekordu.

Švýcarská strojírenská společnost ABB zvýšila letošní výhled a její akcie si připisovaly kolem 3,8 procenta. Akcie francouzské reklamní skupiny Publicis přidávaly zhruba 3,6 procenta. Firma se poprvé od začátku pandemie covidu-19 vrátila k takzvanému organickému růstu, který nebere v úvahu výkyvy směnných kurzů či dopady akvizic.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.