Dosud největší propad akcií v letošním roce se dostavil na evropské trhy.

Evropské akcie pod tíhou slabých dat z USA prudce padají. Klesly i burzy v Asii

Dosud největší propad akcií v letošním roce se dostavil na evropské trhy. Indexy klíčových burz poklesly o více než jedno procento, v některých případech byly ztráty ještě hlubší. Negativní náladu na trhy vnesla data amerického maloobchodu.

Strach z recese

Prosincový objem maloobchodních tržeb v USA byl hlavní příčinou prudkého poklesu akcií na evropských a asijských burzách. Investoři se tak zalekli zvýšeného rizika hospodářské recese. Maloobchodní tržby v USA se totiž v prosinci loňského roku meziměsíčně snížily o 1,1 procenta. To je o desetinu procentního bodu více než pokles, k němuž došlo v listopadu. Přitom právě prosinec bývá tradičně silnější kvůli předvánočním nákupům.

Evropa a Asie v červených

Většina evropských akciových burz během čtvrtečního obchodování propadla o více než jedno procento, někde (v Madridu) dokonce pokles atakoval dvouprocentní hranici. Špatná nálada se už o pár hodin dříve přenesla také na burzy v Asii, kde s výjimkou Šanghaje obchodování končilo rovněž v červených číslech. Nejhlubší pokles nastal v Tokiu, kde index Nikkei odepsal bezmála 1,5 procenta.

6 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *