Kurýrní firma GLS otevřela svou síť samoobslužných boxů společnosti DPD. Do budoucna plánuje spolupráci rozšířit i na další dopravce.
Sdílení výdejních boxů mezi přepravci
Kurýrní firma GLS začala sdílet svou síť 1300 samoobslužných výdejních boxů s další dopravní firmou DPD, která má aktuálně 800 vlastních boxů. Svou síť chce GLS otevřít i dalším společnostem. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.
Své výdejní boxy již pro jiné dopravce otevřela Alza a nedávno také jejich největší tuzemský provozovatel Zásilkovna. Alza má přes 2500 Alzaboxů a Zásilkovna přes 6000 Z-boxů. Celkem je v Česku okolo 14.500 výdejních boxů.
Cíl: efektivnější využití sítě a méně vizuálního smogu
Podle ředitele GLS v ČR Petra Pěchy kvůli rostoucí oblibě kapacita boxů často nestačí. „Proto budeme vlastní síť dále významně rozšiřovat. Zároveň ale nemá smysl, aby v některých místech stálo pět i více boxů různých společností. Proto jsme se rozhodli, že naši síť budeme sdílet i s dalšími společnostmi,“ uvedl. GLS měla před dvěma roky 250 boxů, nyní jich má 1300 a jejím cílem je mít do března příštího roku zhruba 2000 vlastních samoobslužných výdejen.
„Vzájemné otevření sítě boxů DPD a GLS potvrzuje náš současný přístup k samoobslužným boxům a dotýká se i tolik diskutovaného tématu vizuálního smogu v ulicích Česka. V DPD v tuto chvíli vidíme příležitost ve sdílení výdejních boxů mezi jednotlivými přepravními společnostmi, spíše než v jejich masivní výstavbě,“ doplnil generální ředitel DPD Miloš Malaník.
Rostoucí obliba boxů i nové možnosti pro zákazníky
Vedle vlastních boxů a boxů DPD využívá GLS i sdílené Alzaboxy. Spolu s výdejními místy v obchodech v současnosti GLS rozváží zásilky do zhruba 6000 výdejních boxů a míst. Kromě rostoucího počtu výdejních boxů a míst se GLS nadále soustředí na rozvoz domů či do kanceláří.
Kromě nákupů z on-line shopů je GLS Boxy možné využít i k přímému zasílání balíčků mezi lidmi. GLS již delší dobu umožňuje kromě využití kurýra i zaslání balíčku napřímo při využití výdejního místa nebo boxu.
Zdroj: ČTK





