Indie, CzechTrade

Indie může brzy zajišťovat až polovinu globálního exportu rýže

Vývoz rýže z Indie letos nejspíše dosáhne 22 milionů tun. To je o 49 procent více než před rokem. Brzy by každé druhé exportované zrnko rýže mohlo pocházet právě z druhé nejlidnatější země světa.

Letošní podíl indického exportu rýže na globálním vývozu nejspíše dosáhne 45 procent. Brzy by tak z Indie mohlo pocházet každé druhé zrnko této obiloviny, která se vyveze na světový trh. Indie je dnes největším vývozcem rýže a jejím druhým největším producentem na světě. Nejvíce rýže sklidí Čína.

Indie letos vyveze přibližně 22 milionů tun rýže, což představuje meziroční zvýšení o 49 procent. Přestože nejvíce rýže na světě vyprodukuje Čína, i nejlidnatější země světa rýži v Indii nakupuje. Indická rýže putuje také do Vietnamu nebo Thajska, které rovněž patří mezi největší rýžové exportéry.

Hlavním důvodem indické rýžové expanze je její cena. Ta je dlouhodobě nižší než právě v Thajsku či Vietnamu, a tak si postupně získává stále větší oblibu zákazníků ve světě. Indická rýže je v exportních cenách lacinější asi o 100 dolarů na jedné tuně. Indii v letošním roce mimo jiné pomáhá, že kapacita její námořní dopravy není tak zaplněná jako například v případě Číny. Doprava tak indickou rýži výrazně neprodražuje.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *