Indie - vlajka

Indie představila ambiciózní plán na výrobu zeleného vodíku

Vodík je pravděpodobně strategickou energetickou komoditou budoucnosti. Zatím největším problémem je jeho získávání. Státy proto řeší způsob, jak jej vyrábět smysluplně a hlavně ekologicky. Indie představila plán, jak zelený vodík produkovat ve velkém.

Indie chce do roku 2030 vyrobit až pět milionů tun takzvaného zeleného vodíku. Jde o plyn, který se produkuje za využití obnovitelných zdrojů energie. Uhlíková bilance je tak z hlediska ochrany klimatu při jeho výrobě pozitivní.

Vláda za tímto účelem vybuduje samostatné produkční zóny, kde po příštích 25 let nebude účtovat žádné poplatky za přenos energie mezi státy. Poskytne také připojení k elektrické přenosové soustavě firmám, které budou zelený vodík vyrábět. Indické Federální ministerstvo energetiky tak chce produkci plynu tímto způsobem stimulovat.

„Výroba zeleného vodíku je v současné době velmi nákladná, čehož si je vláda vědoma. Správně se tak zřekla poplatků za přenos a připravila další pobídky,“ uvedl pro agenturu Reuters Mayank Bansal, šéf společnosti ReNew Power. Ta se zaměřuje právě na obnovitelné energetické zdroje.

Plán Indie na produkci pěti milionů tun vodíku do roku 2030 je na polovičním objemu v porovnání s cílem Evropské unie.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.