Kostky cukru

Indie výrazně omezila vývoz cukru. Chce se bránit před důsledky jeho nedostatku

Indie je největší producent cukru na světě a druhý největší vývozce po Brazílii. Nyní však zavádí restrikce na export cukru na světový trh, jelikož hrozí jeho nedostatek na trhu domácím. To by mohlo vést k raketovému růstu ceny.

Vláda uvalila vývozní kvótu

Do konce tohoto roku bude možné z Indie vyvézt maximálně deset milionů tun cukru. Vláda uvalila vývozní kvótu poté, co domácí výrobci cukru v dosavadním průběhu roku dodali na světový trh rekordní množství. Kdo tedy bude chtít cukr exportovat do světa, bude muset úřady požádat o zvláštní povolení.

„Vláda se obává potravinové inflace, a proto se nyní snaží zajistit, aby doma zůstal dostatek cukru a nebylo tak ohroženo zásobování, a aby následně nerostla jeho cena,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden ze zástupců indického obchodníka nejen s cukrem.

Limit 10 milionů tun

Podle vývozců je limit 10 milionů tun poměrně rozumný, jelikož i tak bude umožněno na globální trh dodat „slušné množství cukru“. Původní očekávání totiž bylo, že stát omezí export cukru na osm milionů tun. Vyšší limit je pravděpodobně důsledkem očekávání, že se letos vyrobí asi o 4,5 milionu tun cukru více než loni.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *