Míra inflace v Maďarsku v květnu vystoupila na 10,7 procenta z dubnové hodnoty 9,5 procenta.

Inflace v Maďarsku v květnu vystoupila na 10,7 procenta, zdražuje hlavně jídlo

Míra inflace v Maďarsku v květnu vystoupila na 10,7 procenta z dubnové hodnoty 9,5 procenta. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil maďarský statistický úřad. Nejvíce se zvyšovaly ceny potravin, dražší je ale i zboží dlouhodobé spotřeby. Růst mírně překonal odhady analytiků. Jen za květen se ceny v průměru zvýšily o 1,7 procenta.

Maďarsko začalo už koncem loňského roku využívat zastropování cen pohonných hmot a letos platnost tohoto opatření prodloužilo. Teď má nejnižší inflaci z Visegrádské skupiny (V4), jejíž součástí je i Česká republika, Polsko a Slovensko. Na začátku února maďarská vláda také snížila ceny základních potraviny, například vepřového masa, oleje a mouky, na úroveň z poloviny loňského října.

Jaké potraviny zdražují?

Ceny potravin se v Maďarsku v květnu meziročně zvýšily o 18,6 procenta. Zdražil zejména margarín (+41,4 procenta), chleba (+37,5 procenta), sýr (+35,4 procenta) a drůbeží maso (+34,3 procenta), dále například těstoviny (+33,3 procenta), mléčné produkty (+30,3 procenta) a vejce (+29,9 procenta).

Ekonomové s dalším růstem cen v Maďarsku počítali. V průměru odhadovali, že inflace vystoupí na 10,5 procenta.

Inflace států V4

Ze zbylých států V4 zveřejnilo údaje za květen zatím jen Polsko, kde inflace podle předběžných údajů vystoupila na 13,9 procenta. V České republice míra inflace v dubnu podle statistického úřadu vystoupila na 14,2 procenta a je nejvyšší od konce roku 1993. Na Slovensku v dubnu inflace zrychlila na 11,8 procenta, její tempo tak zůstává nejvyšší od června roku 2000.

Zdroj: ČTK

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *