Především drahé energie jsou příčinou inflace, která ve Velké Británii vystoupala v dubnu na nejvyšší úroveň od roku 1982.

Inflace ve Velké Británii vystoupala na 40leté maximum. Tamní domácnosti drtí účty za energie

Především drahé energie jsou příčinou inflace, která ve Velké Británii vystoupala v dubnu na nejvyšší úroveň od roku 1982. Britský ministr financí Rishi Sunak přiznal, že vláda není schopna před dopady zdražování ochránit všechny obyvatele.

Spotřebitelské ceny ve Velké Británii stouply v dubnu meziročně o rovných devět procent, jak uvedl Národní statistický úřad. Inflace je tak ve Spojeném království nejvyšší od počátku 80. let, a dokonce předčila inflaci na počátku let 90., kterou ještě řada Britů dobře pamatuje.

Británie čelí jedné z nejvyšších inflací

Velká Británie patří mezi velkými ekonomikami k těm, které čelí jedné z nejvyšších inflací vůbec. V rámci zemí G7 pak Spojené království v míře inflace drží smutné prvenství. Za hlavní příčinu rekordní míry zdražování lze označit zejména rostoucí ceny energií, a to včetně zvýšení regulovaných složek energetických účtů.

Propad kupní síly

Jedním z důsledků je největší propad kupní síly mezd Britů od 50. let. „Nemůžeme lidi kompletně ochránit před dopady negativních globálních faktorů, ale pomáháme tam, kde skutečně můžeme. A jsme připraveni na další kroky,“ uvedl v prohlášení Rishi Sunak, britský ministr financí.